Aktualności

Testamenty szlacheckie z XVII i XVIII wieku

19.03.2018

Akty ostatniej woli z czasów nowożytnych są jednym z najważniejszych źródeł dotyczących dziejów religijności, obyczajów, prawa, gospodarki i powiązań rodzinnych. Według przyświecającej dawnej religijności zasadzie memento mori (pamiętaj o śmierci) testament należało w zasadzie spisać za młodu, ciesząc się jeszcze dobrym zdrowiem, tak by zawsze być przygotowanym na śmierć.

Szczegóły
Sukcesja: problem czy wyzwanie?

13.03.2018

Przed właścicielami firm rodzinnych, zbliżających się do wieku emerytalnego, stoi szereg wyzwań. Warto, aby powoli poszukiwali odpowiedzi na podstawowe pytania: Jak długo chcę być aktywny zawodowo? Co zamierzam robić i czym się zajmować po zakończeniu pracy? Kiedy oraz komu przekazać firmę? A może ją sprzedać? Sukcesja biznesu rodzinnego jest wymaga od właścicieli podjęcia wysiłku, polegającego na zdobyciu odpowiedniej porcji wiedzy z takich dziedzin jak prawo, podatki, finanse oraz zarządzanie. Wymaga podjęciu szeregu nie zawsze łatwych i oczywistych decyzji...

Szczegóły
Brytyjczycy piszą e-testamenty

2.03.2018

Idąc z duchem czasów, w których każdy się spieszy i niemal zawsze jest spóźniony, a wszystko, co trzeba zrobić dziś, było „na wczoraj”, w Wielkiej Brytanii stworzono internetowy system e-testamentów (tzw. Will online), dzięki któremu, po zalogowaniu na dedykowaną stronę, można sporządzić projekt testamentu, wydrukować go u prawnika i podpisać. Do dyspozycji Brytyjczyków jest wiele portali internetowych oferujących takie usługi.

Szczegóły
Gminy a testament

28.02.2018

Wśród nas są jednak osoby samotne, nieposiadające żadnej rodziny ani krewnych. Co dzieje się z tym wszystkim, na co przez całe życie ciężko pracowali? Co się stanie z ich mieszkaniem, meblami, obrazami, książkami, dokumentami oraz innymi przedmiotami, które po śmierci właściciela stają się elementami masy spadkowej, wchodzącymi w skład spadku?

Szczegóły
Sprawdź, czy jesteś przygotowany do sukcesji!

26.02.2018

Nawet jeśli sądzisz, że wszystko o sukcesji już wiesz, albo że na razie nie dotyczy to Twojej firmy - sprawdź, na ile Twój biznes oraz rodzina są przygotowane do wyzwań związanych z sukcesją. Prawnik i doradca sukcesyjny Łukasz Martyniec pomoże Ci przyjrzeć się 5 podstawowym płaszczyznom procesu zmiany pokoleniowej w firmie.

Szczegóły
Co się dzieje, gdy nie ma testamentu?

23.02.2018

Informacja o śmierci Wojciecha była dla wszystkich wielkim szokiem. Nikt nie przypuszczał, że kiedyś go zabraknie. Największym zaskoczeniem było jednak to, co wydarzyło się po pogrzebie. Pewnego dnia do długoletniej partnerki Wojciecha zadzwoniła córka zmarłego – Tamara, informując ją, że ojciec nie zostawił testamentu, więc zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, mieszkanie w którym Anna (partnertka) przebywa, należy się Tamarze oraz Zosi – córce zmarłego pięć lat temu syna Wojciecha.

Szczegóły
Oszczędności seniorów – czy w ogóle istnieją?

19.02.2018

Polacy nie tylko nie oszczędzają, ale nie myślą również o emeryturze. Zeszłoroczny raport BGŻoptima „Polak Oszczędny” pokazuje, że 39 proc. badanych w ogóle nie oszczędza na ten cel, a co trzeci przeznacza na przyszłą emeryturę maksymalnie 10 proc. miesięcznych dochodów. Badani przez Prudential Family Index przyznają, że takie podejście wynika z przekonania, że albo nie dożyją emerytury (14 proc.), albo na emeryturze pożyją niedługo (30 proc.).

Szczegóły