Edukacja finansowa dzieci

Czy Waszym zdaniem my Polacy dobrze gospodarujemy finansami? Czy nasza wiedza dotycząca tej ważnej dziedziny życia jest na tyle wystarczająca, że w dorosłym życiu potrafimy zarządzać tym, co posiadamy, planować, przewidywać i rozważnie wydawać pieniądze? Nam się zdaje, że nie tylko sami mamy jeszcze sporo do nauczenia, ale przede wszystkim powinniśmy zadbać o edukację finansową naszych dzieci.
Dlatego też przypadł nam do gustu tekst Łukasza Grygla, który na swoim blogu Sto Monet pisze o pięciu wartościach związanych z pieniędzmi, o których warto pamiętać w edukacji finansowej dzieci. Jego zdaniem, są to: odpowiedzialność, uczciwość, chciwość, egoizm i zazdrość.
Jak uczyć odpowiedzialności dzieci w odniesieniu do pieniędzy – pyta autor tekstu. i odpowiada: najpierw pokazywać na swoim przykładzie, jak zarządzamy pieniędzmi, tłumaczyć i wyjaśniać, trzymać się wcześniej ustalonych zasad, a potem dać swobodę w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Im więcej zebranych doświadczeń pod naszym okiem, tym więcej okazji do dyskusji i tym lepsze umiejętności gospodarowania pieniędzmi nabędzie nasze dziecko.
Łukasz Grygiel dodaje, że od maleńkiego powinniśmy wpajać naszym pociechom zasadę, aby nie czerpać korzyści finansowych na szkodzie i krzywdzie innych. Pisząc o chciwości, autor bloga zauważa, że pieniądze są tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. O tym warto pamiętać na każdym etapie edukacji finansowej.
Cały tekst znajdziecie tutaj. Warto się z nim zapoznać i zastanowić, czy dzieci z Waszego otoczenia (własne lub Waszych najbliższych) wiedzą cokolwiek na temat finansów. Może warto rozpocząć z nimi rozmowę i zachęcić do wspólnego odkywania zasad rządzących się finansami?

Tekst pochodzi ze strony www.stomonet.pl