Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

Jak napisać testament? Jak się do tego przygotować? Czy każdy powinien mieć taki dokument? Jakie są konsekwencje niesporządzenia testamentu? Na te oraz wiele innych pytań związanych z testamentami, można znaleźć odpowiedź między 29 września a 6 października br., kiedy to w pięciu polskich miastach odbędą się obchody Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów.

Wykłady odbędą się w Koninie, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł za darmo posłuchać prawników specjalizujących się w prawie spadkowym. Po wykładach przewidziane są darmowe konsultacje prawne, w trakcie których będzie można zasięgnąć opinii prawnika w swojej indywidualnej sprawie spadkowej. Dla osób, które nie wezmą udziału w wykładach, dostępna będzie infolinia 500-857-074, działająca od poniedziałku 30.09 do piątku 4.10. Koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora.

W trakcie wykładów będzie również mowa o społecznym aspekcie pisania testamentów. „Wielu z nas chciałoby zostawić po sobie coś dobrego dla przyszłych pokoleń, mieć wpływ na to, co zdarzy się kiedyś, gdy nas już nie będzie. Taką możliwość dają właśnie testamenty. Po uwzględnieniu w nich naszych najbliższych – dzieci, wnuków, krewnych oraz przyjaciół – możemy również pamiętać o lokalnym domu samotnej matki, szpitalu, domu dziecka, miejskim teatrze, bibliotece czy zaprzyjaźnionej fundacji lub stowarzyszeniu i zapisać im choćby symboliczną kwotę. Dzięki temu instytucje będą mogły działać na szerszą skalę i pomagać większej liczbie potrzebujących” – wyjaśnia Ewelina Szeratics. Dodaje, że w ramach akcji „Napisz Testament” Fundacja rekomenduje do uwzględnienia w testamencie 12 fundacji i stowarzyszeń, które zostały dokładnie sprawdzone pod względem uczciwości, przejrzystości, działalności zgodnej z prawem i etyką. Są to: Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, Fundacja DKMS, Fundacja GAJUSZ, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, Fundacja Pomocy Dzieciom „Pociecha”, Fundacja WWF Polska, Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva, SOS Wioski Dziecięce, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Program wykładów

Gdańsk

data: 1.10.2019 (wtorek), godz.11:00
miejsce: Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem, ul. Malczewskiego 133 (wejście od ul.Kartuskiej)

Wrocław

data: 2.10.2019 (środa), godz. 11:00
miejsce: Przestrzeń Trzeciego Wieku, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, pl. Solidarności 1/3/5, aula IV piętro

Kraków

data: 3.10.2019 (czwartek), godz. 10:30
miejsce: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UM, ul. Dekerta 24, Segment B, III piętro, Sala Konferencyjna

Konin

data: 4.10.2019 (piątek), godz. 12:00 (przed wykładem, od godz. 10:00 będą się odbywać darmowe konsultacje)
miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie, ul. 3 Maja 1-3

Ponadto

29.09 (niedziela), w godzinach 11:00-16:00, w Ogrodzie Saskim w Warszawie, będziemy mieli stanowisko na Jarmarku Kreatywności. Do Państwa dyspozycji będzie prawnik specjalizujący się w prawie spadkowym, który będzie udzielał darmowych konsultacji.