Czy zrobiłeś już listę noworocznych postanowień?

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Już za chwilę (niemal) wszystko, co działo się w 2017 roku pójdzie w niepamięć, a wraz z początkiem stycznia pojawią się nowe nadzieje, plany i postanowienia. Te ostatnie, powtarzane co roku, jednych mobilizują do działania, a innym przysparzają trudności. Patrząc na życie, jako na wspaniały dar, który został nam dany jeden jedyny raz, zastanówmy się, co tak naprawdę jest dla nas ważne i co chcielibyśmy zmienić. Okres noworoczny natchnął nas do iście filozoficznych przemyśleń i stworzenia noworocznych postanowień, którymi dzielimy się z Wami.
1. Nie czekaj
Stare ludowe porzekadło mówiące o tym, co masz zrobić jutro zrób dziś, to tylko część prawdy zawartej w naszym krótkim przesłaniu. To również zachęta do tego, aby nie czekać na lepsze jutro, na zmianę, na to, że zostaniemy docenieni w pracy, że ktoś z kim nie rozmawiamy od lat odezwie się do nas. Jeśli uświadomimy sobie kruchość naszego życia i nieubłagalne tempo upływających chwil, zrozumiemy, że nie warto w życiu tracić czasu na czekanie. Jeśli kogoś kochasz – powiedz mu to. Jeśli chcesz zmienić pracę – zmień ją. Jeśli pragniesz odwiedzić wymarzone miejsce – odwiedź je. Jeśli zawsze chciałeś tańczyć, a nigdy nie miałeś odwagi, aby to uczynić – zapisz się na kurs tańca. Nie trać czasu na bezmyślne trwanie, na czynności, które są bez znaczenia. Żyj tak, abyś pod koniec swoich dni nie żałował, że nie zrobiłeś czegoś, na co zawsze miałeś ochotę. Nie czekaj!
2. Żyj tu i teraz
Mimo, że powtarzana od czasów Horacego sentencja carpe diem przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, często o niej zapominamy i zamiast cieszyć się chwilą i skupiać na teraźniejszości, myślimy o tym co nadejdzie. Czekamy na jutro, planujemy, rozmyślamy o wydarzeniach, które mają nastąpić. Tym samym nie dostrzegamy dnia dzisiejszego i tego wszystkiego, co się z nim wiąże. Postaraj się, choć raz dziennie, poczuć teraźniejszość. I odnaleźć w niej spełnienie.
3. Polub siebie
Wszyscy lubimy dobrze się prezentować i robić wrażenie na innych. Pragniemy być akceptowani, szanowani i doceniani. Chcemy, aby widziano w nas silne, inteligentne, czułe i wzniosłe osoby, zdolne do wielkich czynów. Niewielu z nas zadowoli wizerunek człowieka bezradnego, strachliwego, skorego do gniewu czy słabego. Tym czasem każdy z nas składa się po trosze z jednych i drugich cech, które równoważą się i stanowią całość. Nie wstydź się swoich słabości. Zaakceptuj je. Pozwól sobie na to, aby czasem być bezradnym, zagniewanym, słabym lub bezsilnym. Od razu poczujesz się lepiej. Polub siebie.
4. Naucz się odpoczywać w trakcie dnia
Odpoczynek kojarzy się z nagrodą po zakończonej pracy, dniu pełnym wyzwań i wrażeń lub aktywnym czasie zwieńczonym upragnionymi wakacjami. Wydaje się, że wewnętrzny spokój możemy osiągnąć tylko wtedy, kiedy zmienimy okoliczności przyrody i wyjdziemy poza ramy, w których się znajdujemy. Tym czasem odpoczynek można znaleźć w samym sobie, bez konieczności zmiany otoczenia. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk wyłączania się, choćby na chwilę, i skupiania wyłącznie na sobie. W miarę praktyki zobaczysz, że potrafisz nawet w trakcie bardzo pracowitego dnia, znaleźć moment na wyciszenie i odpoczynek.
5. Nie oceniaj
Lubimy otaczać się przedmiotami, które nam się podobają, rozmawiać z ludźmi, którzy dzielą podobny światopogląd, czytać wiadomości opisujące świat z naszej perspektywy. Wszystko co inne, nowe czy nieprzystające do naszych przyzwyczajeń i schematów, zdarza się nam odbierać z dużą dozą dystansu, jeśli nie krytycyzmu. Czy próbowałeś kiedyś przyjąć świat takim jaki jest, bez oceniania? Czy wszystko musisz zawsze nazywać dobrym albo złym, ciekawym lub nudnym, niemądrym lub rozważnym, błahym lub poważnym? A gdybyś po prostu otworzył swój umysł na to, co dostajesz od życia i starał się przyjąć to takim, jakie jest?
6. Pomyśl o najbliższych
… i napisz testament. Nie dlatego, że umierasz. Nie dlatego, że chorujesz lub obawiasz się o swoją przyszłość. Ale dlatego, że myślisz o najbliższych i nie chcesz, aby kiedyś, gdy Ciebie zabraknie, spierali się między sobą o to, co po Tobie zostanie. Ten niewielki gest nie wymaga dużego zachodu, a może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.
Szczęśliwego Nowego Roku 2018!