Związek nieformalny, a dziedziczenie - pamiętaj o parterze/partnerce!


Życie w związkach nieformalnych jest w Polsce coraz powszechniejszym zjawiskiem. Rośnie także jego społeczna akceptacja. Według Centrum Badań Opinii Społecznej1, aż 89% respondentów jest zdania, że  kobieta i mężczyzna żyjący wspólnie w związku, powinni mieć możliwość zawierania formalnych związków partnerskich.

Mimo zmian społecznych, nadal jednak nie przewidziano możliwości jego rejestracji. Krótko mówiąc, w polskim prawie niezmiennie traktuje się konkubinę i konkubenta jako osoby obce. Chodzi nie tylko o wgląd do dokumentacji medycznej czy sprawy urzędowe, ale przede wszystkim o kwestię dziedziczenia ustawowego, czyli sytuację, gdy osoba żyjąca w nieformalnym związku umrze, nie pozostawiając po sobie testamentu lub też, gdy jest on nieważny.

Partnerzy żyjący “na kocią łapę” mają jednak możliwość sporządzić testament, w którym uwzględniają się nawzajem jako spadkobierców. Wówczas mogą mieć pewność, że ich druga połowa będzie odpowiednio zabezpieczona na wypadek ich śmierci i nie zostanie pominięta przy podziale majątku.

Jak zawsze przypominamy, że testament warto sporządzić u notariusza. Na naszej stronie znajdziecie szereg porad, jak prawidłowo się do tego przygotować.

By uniknąć niemiłych niespodzianek należy także pamiętać, że bez względu na zapisy w dokumencie, ustawowi spadkobiercy mają prawo do zachowku. Chyba, że zostaną wydziedziczeni.

---

1 https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_174_17.PDF