Fundacja Ronalda McDonalda


„Aby rodzina mogła być razem” to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Od 18 lat wspieramy dzieci i ich rodziny poprzez badania profilaktyczne, edukację lekarzy i rodziców, łóżka dla rodziców i Pokoje Rodzinne w szpitalach oraz Dom Ronalda McDonalda.

Domy Ronalda McDonalda

To fundament działań Fundacji i jej najbardziej rozpoznawalny na całym świecie element. To miejsce, dzięki któremu rodzice dzieci przewlekle chorych mogą być stale przy nich i wspierać ich w tej nierównej walce. To bardzo ważne, ponieważ jak pokazują badania, bliskość rodziny dodaje siły i pomaga im wygrać z chorobą. Domy Ronalda McDonalda powstają zawsze w miejscach, gdzie znajdują się duże specjalistyczne ośrodki leczenia dzieci. Obecnie jest ich 373 na całym świecie. W Polsce pierwszy z nich powstał przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie 4 lata temu. Do końca 2019 roku pomogliśmy ponad 400 rodzinom, udzielając 45 000 noclegów. Teraz zbieramy na budowę drugiego w Warszawie przy Szpitalu Pediatrycznym WUM. Już za kilkanaście miesięcy zamieszkają w nim pierwsze rodziny. Odwiedź stronę Domu i dowiedz się więcej.

Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda

Przestrzenie dedykowane rodzicom i opiekunom małych pacjentów od 2009 roku działają w Szpitalu IP-CZD w Międzylesiu, a od 2015 roku w Szpitalu Pediatrycznym WUM. Pomogły już tysiącom osób. Tu rodzic może wypić kawę, przygotować posiłek, zrobić pranie, odpocząć. Domowy charakter Pokoi pomaga stawić czoła szpitalnym wyzwaniom i codziennemu stresowi. Szpital Pediatryczny WUM to pierwszy „Szpital Przyjazny Rodzinie”, w którym dzięki łóżkom zakupionym przez Fundację żaden rodzic nie śpi na podłodze, a mali pacjenci uczestniczą w wydarzeniach edukacyjnych, koncertach i warsztatach. Program wspiera w Warszawie ponad 700 Wolontariuszy. Wolontariat jest częścią każdego działania Fundacji. Więcej o Pokojach Rodzinnych tutaj.

NIE nowotworom u dzieci

Od 2005 roku Fundacja realizuje ogólnopolski program badań USG dla najmłodszych na pokładzie nowoczesnego ambulansu medycznego. Już wkrótce dołączy do niego drugi, aby z bezpłatnej profilaktyki mogły korzystać kolejne dzieci. Nasi radiolodzy przebadali już ponad 70 tys. dzieci w 360 miejscowościach w całej Polsce. Od 2016 roku Fundacja szkoli lekarzy pierwszego kontaktu z wczesnej diagnostyki nowotworów u najmłodszych, a także rodziców i dziadków, jakich sygnałów i objawów nie można u dziecka lekceważyć. Więcej o programie tutaj.