Czy mamy prawo do ostatniej emerytury po zmarłym?


We wtorkowym wydaniu Wyborcza.biz czytamy, że jedna z czytelniczek portalu - pani Anna, przeczytała tekst, w którym autorzy tekstu pisali o tym, iż rodziny zmarłych członków OFE mogą się zgłaszać do ZUS po pieniądze, które zmarły odłożył na emeryturę na subkoncie.

"Niby tekst informacyjny, bez emocji, ale pani Anna się  oburzyła. Oto jej opowieść" - piszą autorzy i cytują wypowiedź wspomnianej pani: "Po lekturze tekstu o tym, jak to ZUS (ustami swego rzecznika) chętnie zwraca składki OFE osób zmarłych, chciałabym zainteresować was moim tematem. Otóż za chwilę podatnicy zapłacą za absurdalny proces sądowy".

Wyborcza.biz pisze dalej, że historia ma związek z ojcem kobiety, który jako emeryt posiadał konto w banku Pekao SA. Zamknął je 26 września 2022 r. w swoim oddziale. Dzień wcześniej otworzył nowe w Millennium. O zmianie powiadomił ZUS za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, prosząc jednocześnie o potwierdzenie, że emerytura będzie wpływać już na nowe konto. ZUS odpisał, że przyjął wiadomość i że zgodnie z prawem ma 30 dni na wprowadzenie zmian do systemu.

Autorzy tekstu piszą dalej, że ojciec pani Anny wysłał jeszcze jedną wiadomość, w której bardzo prosił, by wysłać emeryturę na nowe, właściwe konto, gdyż (cytat) "nie chciałby, by jego pieniądze krążyły po Polsce".

Dodawał, że stare konto jest już zamknięte, a karty debetowe i kredytowe zostały pocięte przez bank, więc emeryt, aby wypłacić pieniądze, musiałby specjalnie jechać do oddziału byłego banku. Na tę wiadomość ZUS już nie odpisał.

Niestety, ojciec kobiety zmarł 4 października 2022 r. 12 października córka, do czego ma pełne prawo, złożyła do ZUS wniosek o  niezrealizowane świadczenie. Co to takiego? Okazuje się, że rodzina zmarłych emerytów ma prawo do jego ostatniej emerytury - konstatują autorzy tekstu.

Dodają, że dokładnie rzecz ujmując, emerytura należy się rodzinie za miesiąc, w którym emeryt zmarł. Przykładowo: jeżeli emeryt dostaje emeryturę za lipiec 10. dnia tego miesiąca, to niezależnie od tego, czy umrze 1 czy 15 lipca, rodzina ma prawo wypłacić lipcową emeryturę.

Co innego, gdyby emeryt zmarł ostatniego dnia czerwca, a lipcowa emerytura byłaby wypłacana 1 lipca. Wtedy lipcową emeryturę rodzina musiałaby oddać - czytamy na Wyborcza.biz

Resztę tekstu można znaleźć tutaj


Pobierz darmowy informator testamentowy