Tylko 9 na 100 Polaków napisało testament

Tylko 9 na 100 Polaków powyżej 45 roku życia napisało testament. Tak wynika z najnowszych badań1 Research Collective przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z kancelarią prawno-podatkową GWW.

Na pytanie “Dlaczego nie napisałeś testamentu”, aż 42 na 100 respondentów odpowiedziało, że nie zastanawiało się nad tym. 23 proc. osób uważa natomiast, że nie ma nic cennego, co mogłoby po sobie zostawić.

Ci, którzy sporządzenie tego dokumentu mają za sobą, najczęściej udawali się w tym celu do notariusza. Tak zrobiło 7 na 10 osób. Pozostali wybrali testament własnoręczny, ponieważ uważają, że taka forma jest wystarczająca (41 proc.) oraz że testament napisany w kancelarii notarialnej jest zbyt drogi (30 proc.)

W dalszym ciągu zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród spadkobierców uwzględnianych w testamencie są członkowie rodziny (87 proc.). Na drugim miejscu plasują się równolegle przyjaciele oraz fundacja lub stowarzyszenie (po 6 proc.) 1 na 100 respondentów uwzględnił w testamencie zaprzyjaźnioną instytucję, taką jak szpital, dom dziecka lub bibliotekę.

“Liczba Polaków piszących testament jest taka sama jak rok temu2” - wyjaśnia managerka kampanii “Napisz Testament” Ewelina Szeratics. Od sześciu lat, razem z trzynastoma fundacjami i stowarzyszeniami, edukuje Polaków w dziedzinie testamentów. “W dalszym ciągu decyzję o sporządzeniu tego dokumentu przekładamy ‘na później’. Ale niestety, życie pokazuje, że gdy ‘później’ następuje, na napisanie testamentu jest już za późno. Przez to cierpi rodzina, na której najczęściej spoczywa odpowiedzialność za uporządkowanie wszystkich spraw po zmarłym” - tłumaczy ekspertka.

Aby zachęcać Polaków do pisania testamentów i przełamywać stereotypy związane z tymi dokumentami, twórcy kampanii “Napisz Testament” już po raz szósty organizują Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. W tym roku przypada on na 3-9 października.

Codziennie, w samo południe, na facebookowym fanpage’u Napisz Testament odbędą się webinary. Ich goście to eksperci od prawa spadkowego, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również odpowiedzą na pytania uczestników związane z testamentami. Osoby, które nie posiadają konta na Facebooku, będą mogły obejrzeć powtórkę webinaru na kanale Napisz Testament na Youtube.

 

 
Pobierz darmowy informator testamentowy