Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES


Naszą misją jest towarzyszenie osobom niepełnosprawnym intelektualnie, osobom w niedostatku, cierpieniu i osamotnieniu. Tworzymy przestrzeń do tego, aby osoby z niepełnosprawnością pracowały, zdobywały wiedzę, aktywnie wypoczywały, były wśród ludzi pełnosprawnych, budowały pewność siebie i satysfakcjonujące relacje. Wspieramy także poprzez poradnictwo obywatelskie i socjalne. Fundujemy stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Pomagamy od 1986 roku.

POZNAJ HISTORIĘ ELI

Gdy zmarł tata niepełnosprawnej Eli, martwiliśmy się o jej przyszłość. Została bez rodziców. Miała tylko nas czyli pracowników i wolontariuszy SPES. Znaliśmy Elę od dziecka. Jeździła na nasze obozy, przychodziła na sobotnie zajęcia integracyjne, po szkole zaczęła pracować w Warsztacie Terapii Zajęciowej SPES. Z tej przyjaźni powstał Dom Św. Józefa, który ma charakter wspólnoty życia. Zamieszkali w nim ochotnicy, a nie pracownicy. Prowadzą go wspólnie niepełnosprawni mieszkańcy i wolontariusze - asystenci: gotują, sprzątają, prasują, plewią w ogrodzie. Jest normalnie. Jak w domu. Dziś, po 10 latach, w domu żyje 4 podopiecznych i 3 asystentów – młodych ludzi, którzy zdecydowali dać siebie najuboższym. Domowników wspierają również asystenci, mieszkający poza domem. Docelowo w domu może zamieszkać łącznie do 10 osób.

NAJWIĘKSZE WYZWANIE

Blisko 60 osób, tyle korzysta z wszystkich struktur SPES na Śląsku, będzie potrzebowało pomocy po śmierci rodziców - opiekunów. Dlatego chcemy wybudować większy dom opieki, w którym potrzebujący znajdą intensywną rehabilitację i schronienie do końca swoich dni.

SPES W LICZBACH

  • blisko 700 osób rocznie otrzymuje nasze wsparcie
  • 25 rodzin z dziećmi w ciężkim stanie klinicznym obejmujemy regularną pomocą
  • 120 porad prawnych i socjalnych miesięcznie udzielamy dla osób najuboższych w całym kraju
  • blisko 175.000 wizyt miesięcznie odnotowujemy na stronie bezpłatnego internetowego poradnika „Twoje Prawa”

Nazwa organizacji spes po łacinie znaczy nadzieja – wierzymy, że „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5). Marzy nam się świat przyjazny dla osób z niepełnosprawnością.

Zadbaj z nami o przyszłość takich osób jak Ela. Pomóż nam wybudować dla nich Dom. Potrzebujemy 5 mln złotych. Prosimy uwzględnij SPES w swoich testamencie. Zapraszamy na naszą stronę www.spes.org.plPobierz darmowy informator testamentowy